Bucureşti, 6 decembrie 2004

La data de 20 ianuarie 2002, Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti a semnat un document numit „Înfrăţirea Ecumenică” cu Parohia catolică S. Angela Merici din Milano. Este vorba despre o actiune importanta în istoria relatiilor ecumenice dintre Biserica Ortodoxa Româna si Biserica Catolica, în procesul de apropiere si unire dintre cele doua Biserici surori.

Acesta infratire a fost posibila în urma vizitei istorice pe care Sanctitatea Sa Papa Ioan Paul II a facut-o în România între 7-9 mai 1999. Ca raspuns la aceasta vizita, Prea Fericitul Parinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a efectuat o vizita la Vatican între 7-14 octombrie 2002. Dupa încheierea vizitei la Vatican, Prea Fericirea Sa s-a deplasat la Milano, cu întreaga delegatie a Bisericii Ortodoxe Române care-l însotea. In orasul Sf. Ambrozie, Parintele Patriarh s-a întâlnit cu membrii Comunitatii Parohiale S. Angela Merici din Milano, parohie înfratita cu parohia noastra, prin acest lucru dorind sa atraga atentia ca la nivelul bisericilor locale spiritul ecumenic a început sa vibreze intre crestini în duhul apropierii, cunoasterii reciproce si al iubirii fratesti.

La data de 15 septembrie 2003, Eminenta Sa Cardinalul Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop de Milano a vizitat Parohia noastra. Cu acel prilej, in rezenta celor doua delegatii de ierarhi, preoti si credinciosi ale Bisericii Ortodoxe Romane si Bisericii Catolice, a fost inaugurat noul hram al bisericii parohiale dedicat „Sf. Ambrozie”, ale carui moaste se afla în Bazilica care-i poarta numele din Milano. Asa cum s-a afirmat cu acel prilej de catre Eminenta Sa, parohia noastra este cea dintâi parohie ortodoxa din lume care a luat ca patron si ocrotitor pe acest Mare Sfânt ce a trait în sec. IV-V, în perioada Bisericii Nedespartite. Sf. Ambrozie a devenit astfel un sfânt latin ocrotitor al unei parohii ortodoxe rasaritene latine.

Inaugurarea noului hram al bisericii parohiale a nascut dorinta solicitarii ca o parte a moastelor Sf. Ambrozie sa fie daruite parohiei noastre, spre a fi cinstite dupa randuiala si credinta noastra stramoseasca si de catre credinciosii parohiei noastre. Astfel, la solicitarea parintelui paroh Dr. Mircea Alexa Uta, lucrare sustinuta de interventia exceptionala a Rev. Giuseppe Bettoni, parohul Parohiei S. Angela Merici din Milano, moaste ale Sfântului Ambrozie au fost donate Parohiei noastre de catre Excelenta Sa Erminio de Scalzi, Abatele Bazilicii Sfântului Ambrozie din Milano, pentru a fi venerate si cinstite atat de catre credinciosii parohiei noastre, cat si de cei apartinând Bisericii Catolice din Bucuresti.

Evenimentul aducerii moastelor Sf. Ambrozie cu prilejul noului hram al bisericii noastre parohiale se va derula dupa urmatorul

Program:

  • 6 decembrie 2004, orele 12.00, o delegatie a parohie Aparatorii Patriei II, formata din preotii slujitori insotiti de un numeros grup de enoriasi ai parohiei, se va deplasa la Aeroportul Henri Coanda din Bucuresti pentru a intampina delegatia Bisericii Catolice care va aduce moaste ale Sf. Ambrozie la Bucuresti; la aeroport va fi prezenta si o delegatie a Arhidiecezei Romano Catolice de Bucuresti, condusa de catre E.S.Mons. Corneliu, Episcop Auxiliar insotit de preoti si credinciosi catolici din Bucuresti; se va pleca in procesiune spre Catedrala Patriarhala;
  • 6 decembrie 2004, orele 14.45, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist va prini delegatia Bisericii Catolice de la Milano in Palatul Patriarhal si se vor semna documentele de autenticitate si donare a Sfintelor Moaste;
  • 6 decembrie 2004, orele 15.30, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Biserica catolica „Sf. Tereza” din Sos. Oltenitei, unde sfintele moaste vor fi depuse pentru a fi cinstite si de catre credinciosii catolici ai parohiei;
  • 6 decembrie 2004, orele 17.00, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Parohia Aparatorii Patriei II, unde va avea loc Slujba Speciala de Priveghere la primirea moastelor Sf. Ambrozie; la slujba vor participa ierarhi, preoti si credinciosi apartinand atat Bisericii Ortodoxe Romane cat si Bisericii Catolice din Italia si din Romania;
  • 7 decembrie, între orele 9.30 - 12.00, în prezenta delegatiei Bisericii Catolice de la Milano, va avea loc Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie oficiata de un sobor de preoti si de diaconi, având în frunte un episcop, delegat al Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist.

Sarbatoarea dedicata Sf. Ambrozie se va incheia cu traditionala „agapa frateasca” la care vor fi invitate persoanele si familiile defavorizate din parohie.

Având în vedere importanta evenimentului pe care-l vor trai enoriasii Bisericii noastre, în numele Consiliului Parohial, adresam tuturor invitatia de a participa la acest eveniment in duh de comuniune si iubire frateasca si cu recunostinta adusa Marelui Ierarh.

Preşedintele Consiliului Parohial

Paroh Pr. Dr. Mircea Alexă Uţă

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…