Bucureşti, 6 decembrie 2004

La data de 20 ianuarie 2002, Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti a semnat un document numit „Înfrăţirea Ecumenică” cu Parohia catolică S. Angela Merici din Milano. Este vorba despre o actiune importanta în istoria relatiilor ecumenice dintre Biserica Ortodoxa Româna si Biserica Catolica, în procesul de apropiere si unire dintre cele doua Biserici surori.

Acesta infratire a fost posibila în urma vizitei istorice pe care Sanctitatea Sa Papa Ioan Paul II a facut-o în România între 7-9 mai 1999. Ca raspuns la aceasta vizita, Prea Fericitul Parinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a efectuat o vizita la Vatican între 7-14 octombrie 2002. Dupa încheierea vizitei la Vatican, Prea Fericirea Sa s-a deplasat la Milano, cu întreaga delegatie a Bisericii Ortodoxe Române care-l însotea. In orasul Sf. Ambrozie, Parintele Patriarh s-a întâlnit cu membrii Comunitatii Parohiale S. Angela Merici din Milano, parohie înfratita cu parohia noastra, prin acest lucru dorind sa atraga atentia ca la nivelul bisericilor locale spiritul ecumenic a început sa vibreze intre crestini în duhul apropierii, cunoasterii reciproce si al iubirii fratesti.

La data de 15 septembrie 2003, Eminenta Sa Cardinalul Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop de Milano a vizitat Parohia noastra. Cu acel prilej, in rezenta celor doua delegatii de ierarhi, preoti si credinciosi ale Bisericii Ortodoxe Romane si Bisericii Catolice, a fost inaugurat noul hram al bisericii parohiale dedicat „Sf. Ambrozie”, ale carui moaste se afla în Bazilica care-i poarta numele din Milano. Asa cum s-a afirmat cu acel prilej de catre Eminenta Sa, parohia noastra este cea dintâi parohie ortodoxa din lume care a luat ca patron si ocrotitor pe acest Mare Sfânt ce a trait în sec. IV-V, în perioada Bisericii Nedespartite. Sf. Ambrozie a devenit astfel un sfânt latin ocrotitor al unei parohii ortodoxe rasaritene latine.

Inaugurarea noului hram al bisericii parohiale a nascut dorinta solicitarii ca o parte a moastelor Sf. Ambrozie sa fie daruite parohiei noastre, spre a fi cinstite dupa randuiala si credinta noastra stramoseasca si de catre credinciosii parohiei noastre. Astfel, la solicitarea parintelui paroh Dr. Mircea Alexa Uta, lucrare sustinuta de interventia exceptionala a Rev. Giuseppe Bettoni, parohul Parohiei S. Angela Merici din Milano, moaste ale Sfântului Ambrozie au fost donate Parohiei noastre de catre Excelenta Sa Erminio de Scalzi, Abatele Bazilicii Sfântului Ambrozie din Milano, pentru a fi venerate si cinstite atat de catre credinciosii parohiei noastre, cat si de cei apartinând Bisericii Catolice din Bucuresti.

Evenimentul aducerii moastelor Sf. Ambrozie cu prilejul noului hram al bisericii noastre parohiale se va derula dupa urmatorul

Program:

  • 6 decembrie 2004, orele 12.00, o delegatie a parohie Aparatorii Patriei II, formata din preotii slujitori insotiti de un numeros grup de enoriasi ai parohiei, se va deplasa la Aeroportul Henri Coanda din Bucuresti pentru a intampina delegatia Bisericii Catolice care va aduce moaste ale Sf. Ambrozie la Bucuresti; la aeroport va fi prezenta si o delegatie a Arhidiecezei Romano Catolice de Bucuresti, condusa de catre E.S.Mons. Corneliu, Episcop Auxiliar insotit de preoti si credinciosi catolici din Bucuresti; se va pleca in procesiune spre Catedrala Patriarhala;
  • 6 decembrie 2004, orele 14.45, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist va prini delegatia Bisericii Catolice de la Milano in Palatul Patriarhal si se vor semna documentele de autenticitate si donare a Sfintelor Moaste;
  • 6 decembrie 2004, orele 15.30, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Biserica catolica „Sf. Tereza” din Sos. Oltenitei, unde sfintele moaste vor fi depuse pentru a fi cinstite si de catre credinciosii catolici ai parohiei;
  • 6 decembrie 2004, orele 17.00, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Parohia Aparatorii Patriei II, unde va avea loc Slujba Speciala de Priveghere la primirea moastelor Sf. Ambrozie; la slujba vor participa ierarhi, preoti si credinciosi apartinand atat Bisericii Ortodoxe Romane cat si Bisericii Catolice din Italia si din Romania;
  • 7 decembrie, între orele 9.30 - 12.00, în prezenta delegatiei Bisericii Catolice de la Milano, va avea loc Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie oficiata de un sobor de preoti si de diaconi, având în frunte un episcop, delegat al Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist.

Sarbatoarea dedicata Sf. Ambrozie se va incheia cu traditionala „agapa frateasca” la care vor fi invitate persoanele si familiile defavorizate din parohie.

Având în vedere importanta evenimentului pe care-l vor trai enoriasii Bisericii noastre, în numele Consiliului Parohial, adresam tuturor invitatia de a participa la acest eveniment in duh de comuniune si iubire frateasca si cu recunostinta adusa Marelui Ierarh.

Preşedintele Consiliului Parohial

Paroh Pr. Dr. Mircea Alexă Uţă

10 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…