SĂPTĂMÂNA DE RUGĂCIUNE PENTRU UNITATEA CREŞTINILOR

VIZITA  DELEGAŢIEI PAROHIEI S.ANGELA MERICI DIN MILANO

CONDUSĂ DE MONS. VITTORIO VATAGLIA

21-24 ianuarie 2011

de Dr. Alina Dida

 In cadrul săptămânii de rugăciune pentru unitatea creştinilor, din ianuarie, enoriaşii Parohiei Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie din Bucureşti i-au avut ca oaspeţi pe Părintele paroh Vittorio Mataglia şi trei enoriaşi ai Parohiei S. Angela Merici din Milano. Cele două parohii, ortodoxă şi catolică, sunt înfrăţite de nouă ani (caz unic în România) şi în acest interval au lucrat împreună la o serie de acţiuni, menite să-i facă pe enoriaşii acestora să cunoască lucrurile care îi apropie, dar şi să înţeleagă mai bine lumea în care trăiesc, tot mai diversă din punct de vedere religios, cultural, social etc.

 Oaspeţii au fost invitaţi să viziteze lăcaşuri de cult şi muzee din Bucureşti şi câteva mănăstiri din apropierea oraşului, printre care Sitaru, Christiana şi Căldăruşani. Ei au fost însoţiţi de grupuri de enoriaşi, voluntari ce au participat la organizarea vizitei alături de preotul paroh Mircea Uţă, o gazdă excelentă. Italienii, dintre care numai unul mai vizitase România, au fost foarte impresionaţi de pictura bizantină şi de simbolistica icoanei – văzută ca fereastră spre transcendent, spre Ceruri.

 Padre Vittorio ne-a făcut o expunere, ilustrată video, despre experienţa sa în Africa, unde a lucrat timp de 20 de ani ca misionar, o adevărată conferinţă pentru studenţii la teologie prezenţi, dar şi pentru mirenii interesaţi de munca unui preot, ce are de îndeplinit o misiune liturgică şi una socială.

 

 Padre Vittorio a lucrat timp de 12 ani în Zair (1972- 1984), în interiorul ţării, la 280 km de capitala Kinshasa. Pe o suprafaţă foarte mare, cam cât jumătate din Lombardia, se aflau sate risipite, cu maximum 150 de locuitori fiecare, totalizând o populaţie de 20.000 de suflete. Absenţa drumurilor şi timpul foarte mare necesar pentru a ajunge dintr-un loc în altul l-au făcut pe părinte să fie nevoit să ţină mesa o dată pe lună în satele mai mari, după un grafic care să permită cât mai multor locuitori din satele vecine să participe. Părintele a subliniat dorinţa foarte mare a oamenilor de a participa la liturghie: unii străbăteau 10- 15 km pe jos până la cortul misionarilor. Pentru perioadele când nu aveau un preot lângă ei, rugăciunile erau făcute de către laici africani, numiţi cateheţi, rămaşi singuri să se ocupe de evanghelizarea populaţiei.Catehezele pentru adulţi erau foarte lungi, astfel încât botezarea lor se făcea la vârste înaintate; doar copiii celor deja creştini erau botezaţi de mici. Limba a reprezentat un baraj nu pentru că misionarii sunt nevoiţi să o înveţe pentru a se înţelege cu populaţia (Padre Vittorio a învăţat trei limbi africane!), ci pentru că nu există cuvinte care să exprime lucrurile abstracte. Pentru noi, după două mii de ani, termenii teologici sunt foarte subtili. Intr-o limbă africană în care nu există un cuvânt pentru “biserică” se foloseşte expresia “casa lui Dumnezeu”; noţiunea de “adevăr” nu are un termen propriu şi se face uz de 2-3 cuvinte pentru a o exprima etc. Trebuie apelat la pilde, parabole, exemple pentru a aduce la oameni învăţătura lui Dumnezeu, adică aşa cum a procedat Mântuitorul cu noi!

 Părintele Vittorio, plecat din Europa cu gândul de a dărui foarte mult din mesajul evanghelic, a constatat că studiile de la Universitatea Gregoriană din Roma nu i-au folosit prea mult în Africa, unde a învăţat să vorbească foarte simplu. In schimb a primit el foarte multe de la africani, după proverbul “nimeni nu este atât de sărac încât să nu aibă nimic de dăruit şi nimeni atât de bogat încât să nu aibă nimic de primit”!

 Problema religioasă din Zair, cu toate neajunsurile ce ţineau de distanţe, nu era participarea la slujbe, ci cateheza ce trebuie să ajungă la suflet astfel încât credinţa celor creştinaţi să nu rămână superficială. Suferinţa din viaţă şi moartea celor dragi îi făceau pe africani să se întoarcă, cel puţin la nivel de ritual, la credinţele lor tribale; în primii opt ani, padre Vittorio a slujit doar la cinci înmormântări; africanii erau convinşi că un preot ce invocă spiritele va mânca sufletele celor morţi!

 Problema socială în Zair, ţară foarte bogată în resurse minerale, administrată pe atunci de o plutocraţie printr-un regim politic ce pretindea că este “făcut pentru oameni”, s-a dovedit o piatră de încercare (dar nu de poticnire!) pentru cei câţiva misionari ce au înţeles că nu-L poţi anunţa pe Hristos unor oameni foarte bolnavi şi foarte prost hrăniţi fără a le uşura mai întâi suferinţele! Singura construcţie de zid din zonă era casa preotului; populaţia trăia în colibe de paie. Biserica a construit un mic centru medical pentru tratarea malariei (cea mai frecventă boală din regiune, ce făcea ca speranţa de supravieţuire să fie de 40 de ani) şi a malnutriţiei, şi a organizat o şcoală, finanţate exclusiv din fonduri proprii; statul nu contribuia deloc. Malnutriţia, nu foametea, afecta populaţia; alimentaţia nu era diversificată: lipseau mai ales proteinele de origine animală. Oamenii nu ştiau să crească animale, iar puştile erau interzise prin lege. La început, cel mai mare câştig a fost construirea unei “case pentru mame”, unde ele stăteau timp de 6 luni împreună cu copiii pentru a mânca diversificat şi a se vindeca. Misionarii i-au învăţat să crească animale (vaci şi găini) şi să cultive porumb, manioc şi orez de munte, astfel încât dupa cinci ani “casa pentru mame” a putut fi folosită pentru alte activităţi.

 Alta a fost experienţa părintelui Vittorio în Senegal (1985-1993). Aici 93% din populaţie era musulmană şi doar 5% creştină. Când numele spune cărei religii aparţii şi este greu să găseşti de lucru din acest motiv, cei care aleg să rămână creştini sunt cei ce au o credinţă profundă. In condiţii de persecuţie creştinii chiar sunt creştini. Problema socială în Senegal, ţară săracă în resurse minerale, dar guvernată mai bine, era mai puţin gravă. Pricipalul neajuns consta în lipsa apei potabile. Aici opera socială a misiunii a constat în săparea de puţuri şi construirea de şcoli.

 Padre Vittorio ne-a împărtăşit o părere strict personală: pentru o populaţie necatehizată, ca cea din Zair, ar fi mai potrivită liturghia ortodoxă, mai bogată gestual şi muzical. Cele relatate de dânsul ne-au făcut să privim altfel biserica de zid din “satul” nostru şi tot ce au lăsat bun în Europa cele aproape doua milenii de civilizaţie creştină.

 Oaspeţii italieni au vizionat piesa scrisă de Pr. Mircea Uţă, intitulată “Ambrozie episcop!”, ce a fost prezentată în decembrie, cu ocazia hramului bisericii, în interpretarea unor tineri din parohie. Biserica Sf. Ambrozie adăposteşte moaşte ale acestui sfânt, ce a trăit în secolul al IV-lea d.Hr. şi a fost episcop de Mediolanum.

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…

14 aprilie 2018 – Doamna Teodora Stoica a împlinit 90 de ani

Apr 13, 2018
”Este pentru prima dată în viața mea, când îmi aniversez ziua de naștere chiar în ziua Izvorului Tămăduirii din Săptămâna Luminată” – a declarat astăzi doamna Teodora Stoica, profund emoționată, la…

8 aprilie 2018 – O nouă prezentare a pâinii sfințite, denumite "Sfintele Paști", distribuită credincioșilor

Apr 10, 2018
La inițiativa preotului paroh Mircea Uță și cu aprobarea Consiliului Parohial, s-a luat hotărârea ca începând de anul acesta, pâinea sfințită, denumită "Sfintele Paști", să fie distribuită în…

8 aprilie 2018 – Sfintele Paști: Hristos a înviat !

Apr 10, 2018
Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de…

5 aprilie 2018 – Atelierul de încondeiat ouă din Joia Mare, prezentat la TVR

Apr 06, 2018
A V-a ediție a Atelierului de încondeiat ouă, organizat de parohia noastră în Joia Mare, s-a bucurat de prezența a 25 de copii și tineri, care s-au întrecut în măiestria încondeierii ouălor. La orele…

2 aprilie 2018 – Programul liturgic din Săptămâna Patimilor

Apr 02, 2018
 Luni 2 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Marți 3 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Miercuri 4 aprilie, orele 17.00 – Denie şi Taina spovedaniei; Joi 5 aprilie,…

1 aprilie 2018 – Duminica Floriilor. Ședința Consiliului și Comitetului Parohial

Apr 02, 2018
Sărbătoarea Intrării lui Hristos în Ierusalim este cunoscută în popor sub denumirea de Florii. Părintele profesor Ene Braniște afirma că această sărbătoare se mai numea și Duminica aspiranților la…