În data de vineri 7 decembrie 2012, zi în care atât Biserica Ortodoxă, cât și cea Catolică, îl prăznuiește pe Sfântul Ierarh Ambrozie, Episcop al Mediolanului, enoriașii parohiei noastre își vor serba ocrotitorul, la împlinirea a 9 ani de la adoptarea noului hram al parohiei și 8 ani de la aducerea sfintelor sale moaște la parohia noastră. Programul slujbelor va fi următorul:   - joi 6 decembrie, ora 17.00 : slujba privegherii (vecernia și utrenia), cu litia mare și binecuvântarea artoselor;   - vineri 7 decembrie, ora 8.30: slujba aghesmei mici, cu sfințirea fântânii «Izvorul tămăduirii», săpată în curtea bisericii parohiale; ora 9.00: citirea Acatistului Sfântului Ambrozie, iar la ora 9.30 va începe Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți.    - vineri 7 decembrie ora 11.30: Lansarea DVD-ului : ”Festivalul de pricesne «Blândul Păstor»”, Ediția I-a (2011); Lansarea DVD-ului : ”Festivalul de pricesne «Blândul Păstor»”, Ediția a II-a (2012); vor fi împărțite enoriașilor parohiei 100 de pachete cu haine și alimente.