Aproape 50 de enoriași ai parohiei noastre au răspuns inițiativei Comisiei de Cultură din cadrul Comitetului Parohial de a marca Săptămâna internațională a Culturii printr-o acțiune concretă. Din mai multe propuneri făcute, s-a hotărât ca în această duminică să se meargă la Opera Națională. Cu ani în urmă, a existat chiar un ”protocol de colaborare” între parohia noastră și Opera Națională, în sensul că aceasta să ofere parohiei noastre bilete gratuite pensionarilor și persoanelor defavorizate, pentru a permite și acestora accesul la cea mai înaltă instituție de cultură din București. Această colaborare a durat pe perioada unei întregi stagiuni. Astăzi, în Duminica Predicii de pe munte – a Fericirilor, în jurul orei 18.30, aproape 50 de enoriași erau cu biletele în mână în fața intrării principale de la Opera Națională, bucuroși să participe la un spectacol de operă inedit, îmbinând astfel, Fericirile din Evanghelia zilei cu cultura contemporană.