Pentru al zecelea an consecutiv, o delegație a Patriarhiei Române a adus în țară Sfânta Lumină coborâtă peste Sfântul Mormânt de la Ierusalim, sâmbătă la ora 14.15. Astfel și cele câteva mii de credincioși, prezenți la Slujba Învierii la parohia noastră, au primit Sfânta Lumină și au dus-o, bucuroși, la casele lor. Față de alți ani, anul acesta oamenii au fost mai disciplinați, mai atenți cu utilizarea lumânărilor și a focului, lăsând în urma loc curtea bisericii curată, ca niciodată.

La încheierea Slujbei Învierii oficiată pe altarul de vară din cerdacul parohiei, părintele paroh a vorbit celor prezenți despre activitățile pastorale pe care parohia noastră le derulează în acest an, subliniind următoarele: aniversarea a 70 de ani de la construirea bisericii parohiale; demararea lucrărilor pentru construirea unei capele mortuare în curtea bisericii; demararea lucrărilor pentru reamenajarea curții bisericii și a aleilor cu pavarea acestora; finalizarea proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Screzii, din județul Prahova și organizarea Caravanei copilăriei în data de 14 aprilie 2018; organizarea Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» în data de 3 iunie; concursul de încondeiat ouă, din Joia Mare, care a fost câștigat anul acesta de eleva Alexandra Uță. La final, părintele paroh Mircea Uță i-a binecuvântat pe credincioși, spunând: ”Primiți lumina păcii, a iubirii și a bunătății, coborâtă și anul acesta peste mormântul lui Hristos și nu o stingeți, ci mai degrabă oferiți-o celor dragi! Doar așa veți mărturisi cu adevărat că: Hristos a înviat!