În seara zilei de joi, 28 februarie 2019, membrii comunității noastre parohiale au marcat începutul Postului Sfintelor Paști, lăsând sec împreună. Lăsatul secului este un moment de iertare și împăcare între membrii unei familii. Asemenea celor din familie și membrii comunității noastre parohiale, familia ambroziana, au servit împreună o cină pe care am denumit-o «Cina Prieteniei». Semnificația acestui eveniment a fost sintetizată de către părintele paroh Mircea Uță, prin cuvintele: ”Agapa, sau servirea unei mese împreună de către membrii unei comunități parohiale, este una din cele mai potrivite ocazii de a-i cunoaște și integra pe membrii mai noi ai parohiei, făcându-i să se simtă parte integrantă a comunității, introducându-i în comuniunea de dragoste și prietenie oferite gratuit oamenilor de către Dumnezeu. Prin această agapă încercăm an de an să extindem numărul membrilor comunității parohiale, pentru că prietenia este mijlocul pastoral poate cel mai eficient pentru consolidarea unei comunități creștine. Lor li se adresează Mântuitorul Hristos atunci când le spune ucenicilor Săi: «De acum voi sunteți prietenii Mei»”. Chiar și enoriașii simt nevoia unor asemenea întâlniri. ”Așa seri ne ajută să ne cunoaștem mai bine unii pe alții ca enoriași ai aceleiași familii și să strângem relațiile de frățietate la care ne îndeamnă Hristos, Cel în numele Căruia ne-am adunat” a subliniat Maria Alionte, una din decanele de vârstă ale parohiei, care la cei 81 de ani ai săi a participat cu bucure la acest eveniment. Un alt participant, profesor universitar la Universitatea Politehnică din București, a mărturisit că un astfel de eveniment a mai văzut organizat doar la parohiile românilor ortodocși din Canada și din Italia.

Credincioșii s-au despărțit, urându-și unul altuia: Post ușor și un Paște binecuvântat!