Primăria Municipiului Bucureşti, prin Centrul de Proiecte Educaționale şi Sportive Bucureşti - PROEDUS, în parteneriat cu Arhiepiscopia Bucureştilor - Sectorul învățământ şi activități cu tineretul, organizează, în cadrul proiectului O șansă pentru un viitor mai bun pentru copiii în situații de risc din Municipiul Bucureşti, mai multe stagii de pregătire pentru copii şi educatori, pe parcursul a mai multor zile, la stațiunea Predeal (pensiunile Panoramic, Mărgăritar Armenia, Sofia), cu transport, cazare şi mese incluse, pentru două serii a câte 149 de copii.

Parohia noastră participă la acest proiect cu un număr de 7 elevi. În selectarea copiilor s-a avut în vedere prezența şi activitatea constantă în viaţa parohiei, prin implicarea în programul Hristos împărtășit copiilor şi în activitățile educaționale organizate de parohia noastră, la grupele de cateheză, organizația de tineret, cazurile ocrotite de către parohie (familiile monoparentale, orfanii etc.) sau elevi cu rezultate foarte bune la învățătură.