În fiecare an, prima duminică ce urmează zilei de 1 iunie - Ziua Internațională a Copilului, este celebrată în Biserica Ortodoxă Română ca Duminica Părinților și a Copiilor. S-a potrivit ca anul acesta, această sărbătoare să cadă pe 5 iunie, adică de Ziua Națională a Învățătorului. De aceea, parohia noastră a dorit să marcheze aceste două evenimente, organizând Festivitatea de premiere a micilor absolvenți ai Cursului gratuit de limba franceză, oferit la parohia noastră de doamna preoteasă Alina Grigorescu, profesoară de limba franceză la Școala ”Constantin Brâncuși” din București. Surpriza a fost atât pentru elevii absolvenți, cât și pentru doamna profesoară, care a urcat pe scena din curtea bisericii parohiale alături de elevii ei, ca să le înmâneze diplomele de absolvire, în aplauzele părinților și ale enoriașilor prezenți și câte o pungă cu diverse daruri, pregătite pentru cei mici de către parohie.

Cursul gratuit de limba franceză este un program oferit de parohia noastră, începând cu anul 2018, atât pentru elevii de gimnaziu, cât și pentru cei de liceu, obiectivul fiind pregătirea lor pentru examenul de certificare DELF.