La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhie Române organizează Concursul Naţional de miniproiecte de educaţie social-filantropică “Copilul învaţă iubirea lui Hristos”.

La acest concurs, parohia noastră va participa cu miniproiectul denumit: “Cine este aproapele meu?”.

Derularea proiectului:

 

20 februarie 2012: s-a constituit echipa managerială a proiectului. Din această echipă fac parte: cei doi preoți ai parohiei, prof. Elena Mihăilă (Școala Generală nr.133), membrii Comitetului de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”, urmând să fie selectaţi şi un număr de 12 elevi de la Școala Generală Nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. S-a căzut de acord ca proiectul să aibă ca protagoniști pe copiii orfani de la Valea Plopului, judeţul Prahova, ca urmare a legăturii existente deja între parohia noastră şi centrul de copii din Valea Screzii, unde au fost dăruite, în mai multe rânduri bani, alimente, haine şi jucării pentru copii, ultima acţiune fiind în data 11.12.2011, prilej cu care Organizaţia noastră de tineret a prezentat și piesa de teatru “Ambrozie episcop”, iar corala sfintei noastre biserici a susţinut un concert de colinde.

25 februarie 2012: Cateheza “Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Matei 22,39), susținută în biserica parohială de către Alexandru Radu, student la Facultatea de Teologie-ortodoxă “Justinian Patriarhul” Bucureşti şi membru în Comitetul de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”. Au fost prezenți elevi de la Școala Generală nr.133. Copiii au urmărit o prezentare Power Point despre iubirea aproapelui, potrivit învățăturii date de Însuşi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, au dialogat pe tema iubirii aproapelui și au urmărit un film documentar despre copiii de la aşezământul social din Valea Plopului, de care se ocupă cu multă dăruire Părintele Nicolae Tănase.

3 martie 2012: Atelier de creație. În cadrul parohiei a fost organizat un atelier de creație, scopul acestuia fiind obţinerea de fonduri (autofinanțarea) pentru implementarea Proiectului social filantropic de ajutorare a copiilor orfani de la Valea Plopului. S-au realizat mărțișoare din cocă dospită și coaptă în cuptor și pictată de elevi, precum și felicitări pictate pe carton și decorate cu frunze și diferite obiecte. La atelier au participat aproape 20 de elevi.

4 martie 2012: Acțiunea de desfacere a mărțișoarelor și felicitărilor de 1 și 8 martie. În curtea bisericii parohiale au fost amenajate panouri, pe care au fost așezate mărțișoarele și felicitările confecționate în cadrul atelierului de creație. Credincioșii ieșind de la slujbă, au putut admira și lua mărțișoare și felicitări, recompensând munca elevilor cu donațiile lor. Banii colectați vor fi folosiți în implementarea Proiectului.

10 martie 2012: Echipa managerială a proiectului sortează donațiile credincioșilor constând în haine, jucării și alimente aduse la biserică și le pregătește pentru transportul acestora la Valea Plopului.  

11 martie 2012: Se va continua colectarea de materiale și bani pentru Valea Plopului.

17 martie 2012: Întreaga echipă care a lucrat la Proiect va face o vizită la Centrul de copii orfani de la Valea Plopului.

***

Miniproiectul realizat de către parohia noastră va fi trimis la Protoierie în perioada 26-30 martie 2012, urmând ca primele trei proiecte clasate la nivelul Protoieriei să fie trimise Centrului Eparhial, astfel încât premiile, la nivelul Patriarhiei Române, să fie acordate câștigătorilor de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în data de 21 mai 2012, la Catedrala Patriarhală.

 

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…

3 iunie 2018 – Noemi Cristea a câștigat Marele Premiu al Juriului la Festivalul de pricesne

Iun 05, 2018
Surpriza ediției a VIII-a a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» a fost tânăra Noemi Cristea, în vârstă de 10 ani, care a câștigat Marele Premiu al Juriului, interpretând priceasna «Oile mele».…

1 iunie 2018 – 100 de artiști vor urca duminică pe scena Festivalului de pricesne

Iun 01, 2018
COMUNICAT DE PRESĂ În cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie, din cartierul bucureștean Berceni (Piața Sudului), va avea loc duminică 3 iunie 2018, orele 16, a VIII-a ediție a…

29 mai 2018 - În așteptarea Festivalului, enoriașii scriu poezii

Mai 29, 2018
Întreaga comunitate parohială este în așteptarea evenimentului parohial major al anului 2018, Festivalul de pricesne «Blândul Păstor». În duminica Rusaliilor, a Pogorârii Sfântului Duh, după…

29 mai 2018 – Mulțumim celor 150.000 de cititori ai paginii web a parohiei noastre

Mai 29, 2018
La data de 23 februarie 2015 adresam mulțumiri celor 100.000 de vizitatori ai parohiei noastre. Datorită faptului că site-ul parohiei a fost atacat de către hackeri și au fost distruse mai multe…

26 mai 2018 – Aniversarea a cinci ani de la constituirea Coralei parohiale Ambroziana

Mai 29, 2018
La inițiativa părintelui paroh, la data de 6 octombrie 2013 se constituia Corala mixtă parohială Ambroziana, formată din tineri și adulți, enoriași ai parohiei, care dau răspunsurile liturgice…

22 mai 2017 – Doamna Aneta Stan va fi președintele juriului Festivalului. Preselecția candidaților va avea loc joi 31 mai 2018

Mai 22, 2018
Alături de îndrăgita artistă Aneta Stan, din juriul Festivalului vor mai face parte doamna Monica Ghiurco de la TVR, Pr. Marius Dumitrescu, asistent universitar la catedra de muzică a Facultății de…

8 mai 2018 – Șoferul implicat într-un accident rutier în zona liceului Dinu Lipatti nu are legătură cu parohia noastră

Mai 08, 2018
Începând cu data de 2 mai 2018, urmare incidentului relatat abundent de către presă, potrivit căruia un șofer a luat pe capota mașinii sale un tânăr angajat pe trecerea de pietoni în traversarea…

2 mai 2018 – Aniversarea vârstei de 30 de ani a cântărețului bisericii: Ionuț Postolache

Mai 02, 2018
Duminică 29 aprilie 2018, după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare la adresa domnului Ionuț Postolache, cântărețul bisericii noastre, cu prilejul…

1 mai 2018 – Programul pastoral al parohiei pe luna mai

Mai 02, 2018
 Așa după cum a fost anunțat, la începutul fiecărei luni va fi publicat programul pastoral al parohiei noastre, care cuprinde evenimente importante din viața parohiei: sărbători religioase, sărbători…

25 aprilie 2018 – A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc duminică 3 iunie 2018

Apr 25, 2018
A VIII-a ediție a Festivalului de pricesne «Blândul Păstor» va avea loc în data de 3 iunie 2018, orele 16.00, în cerdacul Parohiei Apărătorii Patriei II – Sfântul Ambrozie și va avea, ca și anii…

14 aprilie 2018 – Veniți cu noi în «Caravana copilăriei», dedicată copiilor orfani de Valea Screzii

Apr 13, 2018
Parohia Apărătorii Patriei II - Sfântul Ambrozie organizează sâmbătă 14 aprilie 2018, «Caravana copilăriei», Ediția a VI-a. Această acțiune încheie campania social filantropică “Să ajutăm printr-un…