La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhie Române organizează Concursul Naţional de miniproiecte de educaţie social-filantropică “Copilul învaţă iubirea lui Hristos”.

La acest concurs, parohia noastră va participa cu miniproiectul denumit: “Cine este aproapele meu?”.

Derularea proiectului:

 

20 februarie 2012: s-a constituit echipa managerială a proiectului. Din această echipă fac parte: cei doi preoți ai parohiei, prof. Elena Mihăilă (Școala Generală nr.133), membrii Comitetului de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”, urmând să fie selectaţi şi un număr de 12 elevi de la Școala Generală Nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. S-a căzut de acord ca proiectul să aibă ca protagoniști pe copiii orfani de la Valea Plopului, judeţul Prahova, ca urmare a legăturii existente deja între parohia noastră şi centrul de copii din Valea Screzii, unde au fost dăruite, în mai multe rânduri bani, alimente, haine şi jucării pentru copii, ultima acţiune fiind în data 11.12.2011, prilej cu care Organizaţia noastră de tineret a prezentat și piesa de teatru “Ambrozie episcop”, iar corala sfintei noastre biserici a susţinut un concert de colinde.

25 februarie 2012: Cateheza “Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Matei 22,39), susținută în biserica parohială de către Alexandru Radu, student la Facultatea de Teologie-ortodoxă “Justinian Patriarhul” Bucureşti şi membru în Comitetul de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”. Au fost prezenți elevi de la Școala Generală nr.133. Copiii au urmărit o prezentare Power Point despre iubirea aproapelui, potrivit învățăturii date de Însuşi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, au dialogat pe tema iubirii aproapelui și au urmărit un film documentar despre copiii de la aşezământul social din Valea Plopului, de care se ocupă cu multă dăruire Părintele Nicolae Tănase.

3 martie 2012: Atelier de creație. În cadrul parohiei a fost organizat un atelier de creație, scopul acestuia fiind obţinerea de fonduri (autofinanțarea) pentru implementarea Proiectului social filantropic de ajutorare a copiilor orfani de la Valea Plopului. S-au realizat mărțișoare din cocă dospită și coaptă în cuptor și pictată de elevi, precum și felicitări pictate pe carton și decorate cu frunze și diferite obiecte. La atelier au participat aproape 20 de elevi.

4 martie 2012: Acțiunea de desfacere a mărțișoarelor și felicitărilor de 1 și 8 martie. În curtea bisericii parohiale au fost amenajate panouri, pe care au fost așezate mărțișoarele și felicitările confecționate în cadrul atelierului de creație. Credincioșii ieșind de la slujbă, au putut admira și lua mărțișoare și felicitări, recompensând munca elevilor cu donațiile lor. Banii colectați vor fi folosiți în implementarea Proiectului.

10 martie 2012: Echipa managerială a proiectului sortează donațiile credincioșilor constând în haine, jucării și alimente aduse la biserică și le pregătește pentru transportul acestora la Valea Plopului.  

11 martie 2012: Se va continua colectarea de materiale și bani pentru Valea Plopului.

17 martie 2012: Întreaga echipă care a lucrat la Proiect va face o vizită la Centrul de copii orfani de la Valea Plopului.

***

Miniproiectul realizat de către parohia noastră va fi trimis la Protoierie în perioada 26-30 martie 2012, urmând ca primele trei proiecte clasate la nivelul Protoieriei să fie trimise Centrului Eparhial, astfel încât premiile, la nivelul Patriarhiei Române, să fie acordate câștigătorilor de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în data de 21 mai 2012, la Catedrala Patriarhală.

 

18 martie 2018 – Continuă colecta de alimente, haine și jucării, pentru copiii orfani de la Valea Plopului

Mar 19, 2018
Cu o lună de zile în urmă, am demarat Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a…

18 martie 2018 – Acțiune culturală la Opera Națională

Mar 19, 2018
Aproape 50 de enoriași ai parohiei noastre au răspuns inițiativei Comisiei de Cultură din cadrul Comitetului Parohial de a marca Săptămâna internațională a Culturii printr-o acțiune concretă. Din…

4 martie 2018 – În cadrul Cinematografului parohial am vizionat azi trei scurte metraje

Mar 10, 2018
Seara de duminică, 4 martie, a reunit peste 30 de tineri si bătrâni din parohia noastră în jurul unei proiecții de film religios. S-a reluat astfel o tradiție veche de decenii bune, în parohie.…

4 martie 2018 - Ziua mamei – marcată prin acțiuni comunitare la parohia noastră

Mar 10, 2018
Duminica de 4 martie, a căzut anul acesta la mijlocul distanței dintre 1 și 8 martie, Ziua mărțișorului și începutul primăverii și ziua mamei și femeii. Planificată deja în Programul Pastoral al…

1 martie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei, o lucrare pastorală inedită

Feb 28, 2018
Preoții parohiei împreună cu secretarul și membri ai Consiliului parohial au elaborat Calendarul pastoral al parohiei pentru anul 2018. Acesta cuprinde evenimente importante din viața parohiei:…

25 februarie 2018 – «Târgul de mărțișoare», parte a proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor»

Feb 26, 2018
Duminică 25 februarie 2018, la ieșirea din sfânta biserică, enoriașii au fost întâmpinați de copiii care au participat la cele două ateliere de creație a mărțișoarelor, invitându-i să aleagă un…

25 februarie 2018 – Colecta pentru Fondul Central Misionar

Feb 26, 2018
În această duminică, în toate Bisericile Ortodoxe se oficiază Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, una dintre cele trei existente în cultul ortodox, dar care se slujește numai de 10 ori pe an. În…

25 februarie 2018 – Duminica Ortodoxiei (duminica sfintelor icoane)

Feb 26, 2018
Prima Duminică din Postul Mare este numită Duminica Ortodoxiei. Instituită în secolul al IX-lea, este sărbătoarea victoriei cinstitorilor sfintelor icoane asupra celor care doreau înlăturarea lor…

18 februarie 2018 - Programul liturgic din prima săptămână a Postului Mare și din cealaltă perioadă a Postului

Feb 18, 2018
Luni – joi, ora 17.00: Canonul Sfântului Andrei Criteanul (doar în prima săptămână), urmată de Taina Spovedaniei; Vineri (din prima săptămână) ora 17.00: Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte…

17 februarie 2018 – A VI-a ediție a Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului

Feb 18, 2018
Parohia noastră continuă Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a ajuns la a…

15 februarie 2018 – Cina prieteniei sau a iertării, la Lăsatul secului pentru Postul cel Mare

Feb 18, 2018
Joi, 15 februarie 2018, aproape 120 de enoriași ai parohiei noastre, tineri şi bătrâni, alături de preoți şi de familiile lor, dar şi de prieteni, au servit împreună cina, cu prilejul lăsatului…

9 februarie 2018 - Moșii de iarnă

Feb 18, 2018
Sâmbătă, 10 februarie 2018, începând cu ora 7.30, vom face pomenirea celor trecuți la cele veșnice. Această sâmbătă este cunoscută în popor sub denumirea de "Moșii de iarna". Există pomenirea…