La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, Sectorul Teologic-educaţional al Patriarhie Române organizează Concursul Naţional de miniproiecte de educaţie social-filantropică “Copilul învaţă iubirea lui Hristos”.

La acest concurs, parohia noastră va participa cu miniproiectul denumit: “Cine este aproapele meu?”.

Derularea proiectului:

 

20 februarie 2012: s-a constituit echipa managerială a proiectului. Din această echipă fac parte: cei doi preoți ai parohiei, prof. Elena Mihăilă (Școala Generală nr.133), membrii Comitetului de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”, urmând să fie selectaţi şi un număr de 12 elevi de la Școala Generală Nr.133, aflată pe raza parohiei noastre. S-a căzut de acord ca proiectul să aibă ca protagoniști pe copiii orfani de la Valea Plopului, judeţul Prahova, ca urmare a legăturii existente deja între parohia noastră şi centrul de copii din Valea Screzii, unde au fost dăruite, în mai multe rânduri bani, alimente, haine şi jucării pentru copii, ultima acţiune fiind în data 11.12.2011, prilej cu care Organizaţia noastră de tineret a prezentat și piesa de teatru “Ambrozie episcop”, iar corala sfintei noastre biserici a susţinut un concert de colinde.

25 februarie 2012: Cateheza “Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi” (Matei 22,39), susținută în biserica parohială de către Alexandru Radu, student la Facultatea de Teologie-ortodoxă “Justinian Patriarhul” Bucureşti şi membru în Comitetul de conducere al Organizaţiei de tineret “Sfântul Ambrozie”. Au fost prezenți elevi de la Școala Generală nr.133. Copiii au urmărit o prezentare Power Point despre iubirea aproapelui, potrivit învățăturii date de Însuşi Mântuitorul nostru Iisus Hristos, au dialogat pe tema iubirii aproapelui și au urmărit un film documentar despre copiii de la aşezământul social din Valea Plopului, de care se ocupă cu multă dăruire Părintele Nicolae Tănase.

3 martie 2012: Atelier de creație. În cadrul parohiei a fost organizat un atelier de creație, scopul acestuia fiind obţinerea de fonduri (autofinanțarea) pentru implementarea Proiectului social filantropic de ajutorare a copiilor orfani de la Valea Plopului. S-au realizat mărțișoare din cocă dospită și coaptă în cuptor și pictată de elevi, precum și felicitări pictate pe carton și decorate cu frunze și diferite obiecte. La atelier au participat aproape 20 de elevi.

4 martie 2012: Acțiunea de desfacere a mărțișoarelor și felicitărilor de 1 și 8 martie. În curtea bisericii parohiale au fost amenajate panouri, pe care au fost așezate mărțișoarele și felicitările confecționate în cadrul atelierului de creație. Credincioșii ieșind de la slujbă, au putut admira și lua mărțișoare și felicitări, recompensând munca elevilor cu donațiile lor. Banii colectați vor fi folosiți în implementarea Proiectului.

10 martie 2012: Echipa managerială a proiectului sortează donațiile credincioșilor constând în haine, jucării și alimente aduse la biserică și le pregătește pentru transportul acestora la Valea Plopului.  

11 martie 2012: Se va continua colectarea de materiale și bani pentru Valea Plopului.

17 martie 2012: Întreaga echipă care a lucrat la Proiect va face o vizită la Centrul de copii orfani de la Valea Plopului.

***

Miniproiectul realizat de către parohia noastră va fi trimis la Protoierie în perioada 26-30 martie 2012, urmând ca primele trei proiecte clasate la nivelul Protoieriei să fie trimise Centrului Eparhial, astfel încât premiile, la nivelul Patriarhiei Române, să fie acordate câștigătorilor de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în data de 21 mai 2012, la Catedrala Patriarhală.

 

4 octombrie 2018 – Mesajul Adunării Naționale Bisericești privind Referendumul pentru apărarea familiei binecuvântate de Dumnezeu

Oct 04, 2018
Adunarea Națională Bisericească întrunită în ședința din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toți cetățenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în…

1 octombrie 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna octombrie

Oct 02, 2018
Data Eveniment 5 V – (duminica 7) – Ziua Educației 7 D – Participarea enoriașilor la Referendumul pentru definirea familiei în Constituția României D - Aniversare zi de naștere a dnei Alexandra…

10 septembrie 2018 – Reacția credincioșilor față de organizarea Duminicii bunicilor

Sep 15, 2018
Domnul Viorel Iancu, cercetător și scriitor de monografii bisericești, enoriaș al parohiei, a trimis următorul mesaj: Suntem foarte bucuroși că am putut participa la un astfel de regal «Duminica…

9 septembrie 2018 - Duminica bunicilor, eveniment excepțional organizat de parohie

Sep 15, 2018
Aceasta este tema sub semnul căreia, duminică 9 septembrie 2018, de ziua Sfinților Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului și bunicii Mântuitorului Iisus Hristos, fiii parohiei au omagiat prin…

9 septembrie 2018 – Vizita Cardinalului Francesco Coccopalmerio la parohia noastră

Sep 13, 2018
Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 8-9 septembrie, parohia noastră s-a bucurat de vizita unei delegații a Bisericii Romano-Catolice condusă de Eminența…

2 septembrie 2018 – Teologul Valentin Palma: aniversarea a 25 de ani de viață

Sep 13, 2018
După oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh a adresat un cuvânt de felicitare domnului Valentin Palma, masterand la Facultatea de Teologie Ortodoxă «Justinian Patriarhul» din București, cu…

1 septembrie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna septembrie

Sep 13, 2018
Data Eveniment 1 - 4 S – Ma Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși - Sibiu 9 D – Sf. Ioachim și Ana. Duminica Bunicilor- a II-a Ediție 30 Ziua Internațională a inimii. Dr. Alina Dida. Scurt…

15 august 2018 - Programul liturgic al hramului Adormirii Maicii Domnului

Aug 15, 2018
Marți, 14 august 2018: ora 12.00: Slujba Vecerniei mici cu scoaterea Sfântului Epitaf al Adormirii Maicii Domnului; ora 17.00: Slujba privegherii (vecernia mare unită cu litia și utrenia); ora 18.30:…

1 august 2018 - Calendarul pastoral al parohiei pe luna august

Aug 15, 2018
Data Eveniment 5 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Popa Maria 6 L – Schimbarea la Față a Domnului 12 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Vardianu Constantin 14 Ma – Vizitarea unor bătrâni…

8 iulie 2018 – Cununia religioasă a tinerilor Alina și Daniel Ciobanu

Aug 15, 2018
Duminică 8 iulie, comunitatea noastră parohială era în așteptarea evenimentului anului: cununia religioasă a tinerilor Daniel Ciobanu și Alina Bădiță. Tânărul Daniel este cunoscut de…

1 iulie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iulie

Aug 15, 2018
Data Eveniment 1 D – Aniversarea zilei de naștere a dlui Gabriel Burtan – consilier parohial 8 D – Aniversarea zilei de naștere a dnei Buturuga Andriana ; - Aniversarea zilei de naștere a dnei…

4 iunie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei pe luna iunie

Iun 08, 2018
Iunie Data Eveniment 3 D – Festivalul de pricesne ”Blândul Păstor” ediția a VIII-a. Lăsata secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel – Cină comunitară 14 J – Donare de sânge – ”Prețuiește…