Ca urmare a colaborării dintre Parlamentul României cu Parlamentul din Coreea de sud, părintele Ion Armași a participat la Seul, în săptămâna care s-a încheiat, împreună cu o delegație a Parlamentului României, la o acțiune intitulata: "Micul dejun cu rugăciune".

După oficierea sfintei liturghii, părintele Ionică a vorbit enoriașilor despre această vizită efectuată în Coreea de Sud, arătând printre altele că această țară se află printre statele cu cea mai mare densitate a populației, având 50 milioane locuitori, iar orașul Seul - capitala - înglobează un număr de 22 de milioane de locuitori.

 

Pe lângă faptul că impresionează prin populația foarte densă, autostrăzile suspendate și blocurile de peste 30 de etaje, Coreea de Sud este și deținătoarea unui creștinism practic, manifestat odată cu modernizarea țării. Religia creștină a pătruns în Coreea de Sud în urmă cu 128 de ani, în prezent aproximativ 28% din populație fiind creștină.

Observând caracterul și modul de viață al coreenilor, Pr. Ionică a ținut să sublinieze anumite aspecte, făcând o oarecare analogie cu acțiunile Bisericii Ortodoxe Române. Unul dintre cele mai importante aspecte evidențiate în cazul coreenilor este misiunea pe care aceștia o desfășoară în lume; astfel, mii de pastori coreeni plecați în misiune răspândesc, odată cu mesajul creștin și afacerile coreene. In ceea ce privește activitatea socială, coreenii se fac remarcați prin obiceiuri și principii deosebite, fiind deschiși și atenți la ajutorarea aproapelui. Au în desfășurare mii de proiecte sociale, iar în ceea ce privește contribuția financiară, fiecare coreean dă 10% din venitul, lunar, Bisericii. De asemenea, există și o Biserică metodistă, ce își are sediul într-o construcție ridicată pe 10 etaje, ce se remarcă prin îngrijirea copiilor foarte talentați și apropiați de Biserică.

Aducând aprecieri față de buna organizarea de acțiunii parlamentarilor români în Coreea de sud și impresionat de buna organizare a coreenilor, pe care-i caracterizează voința și hărnicia, părintele Ionică a concluzionat : "Vor fi alții și mai credincioși și mai harnici și mai darnici, însă noi suntem datori să încercăm mereu să facem mai mult, toate acestea fără a ne lăuda în credința noastră".

18 martie 2018 – Continuă colecta de alimente, haine și jucării, pentru copiii orfani de la Valea Plopului

Mar 19, 2018
Cu o lună de zile în urmă, am demarat Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a…

18 martie 2018 – Acțiune culturală la Opera Națională

Mar 19, 2018
Aproape 50 de enoriași ai parohiei noastre au răspuns inițiativei Comisiei de Cultură din cadrul Comitetului Parohial de a marca Săptămâna internațională a Culturii printr-o acțiune concretă. Din…

4 martie 2018 – În cadrul Cinematografului parohial am vizionat azi trei scurte metraje

Mar 10, 2018
Seara de duminică, 4 martie, a reunit peste 30 de tineri si bătrâni din parohia noastră în jurul unei proiecții de film religios. S-a reluat astfel o tradiție veche de decenii bune, în parohie.…

4 martie 2018 - Ziua mamei – marcată prin acțiuni comunitare la parohia noastră

Mar 10, 2018
Duminica de 4 martie, a căzut anul acesta la mijlocul distanței dintre 1 și 8 martie, Ziua mărțișorului și începutul primăverii și ziua mamei și femeii. Planificată deja în Programul Pastoral al…

1 martie 2018 – Calendarul pastoral al parohiei, o lucrare pastorală inedită

Feb 28, 2018
Preoții parohiei împreună cu secretarul și membri ai Consiliului parohial au elaborat Calendarul pastoral al parohiei pentru anul 2018. Acesta cuprinde evenimente importante din viața parohiei:…

25 februarie 2018 – «Târgul de mărțișoare», parte a proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor»

Feb 26, 2018
Duminică 25 februarie 2018, la ieșirea din sfânta biserică, enoriașii au fost întâmpinați de copiii care au participat la cele două ateliere de creație a mărțișoarelor, invitându-i să aleagă un…

25 februarie 2018 – Colecta pentru Fondul Central Misionar

Feb 26, 2018
În această duminică, în toate Bisericile Ortodoxe se oficiază Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, una dintre cele trei existente în cultul ortodox, dar care se slujește numai de 10 ori pe an. În…

25 februarie 2018 – Duminica Ortodoxiei (duminica sfintelor icoane)

Feb 26, 2018
Prima Duminică din Postul Mare este numită Duminica Ortodoxiei. Instituită în secolul al IX-lea, este sărbătoarea victoriei cinstitorilor sfintelor icoane asupra celor care doreau înlăturarea lor…

18 februarie 2018 - Programul liturgic din prima săptămână a Postului Mare și din cealaltă perioadă a Postului

Feb 18, 2018
Luni – joi, ora 17.00: Canonul Sfântului Andrei Criteanul (doar în prima săptămână), urmată de Taina Spovedaniei; Vineri (din prima săptămână) ora 17.00: Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte…

17 februarie 2018 – A VI-a ediție a Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului

Feb 18, 2018
Parohia noastră continuă Proiectului social filantropic «Să ajutăm printr-un mărțișor», dedicat copiilor orfani de la Valea Plopului și Valea Screzii, din județul Prahova, proiect care a ajuns la a…

15 februarie 2018 – Cina prieteniei sau a iertării, la Lăsatul secului pentru Postul cel Mare

Feb 18, 2018
Joi, 15 februarie 2018, aproape 120 de enoriași ai parohiei noastre, tineri şi bătrâni, alături de preoți şi de familiile lor, dar şi de prieteni, au servit împreună cina, cu prilejul lăsatului…

9 februarie 2018 - Moșii de iarnă

Feb 18, 2018
Sâmbătă, 10 februarie 2018, începând cu ora 7.30, vom face pomenirea celor trecuți la cele veșnice. Această sâmbătă este cunoscută în popor sub denumirea de "Moșii de iarna". Există pomenirea…