Redacția emisiunii ”Viața parohiilor” de la TV Trinitas a pregătit și apoi a difuzat în seara zilei de 16 decembrie 2020 un material despre parohia noastră. Au fost prezentate activitățile pastorale parohiale de dinainte de pandemie și din perioada pandemiei. Materialul a subliniat rolul aparte jucat în perioada pandemiei de către cei 30 de voluntari ai parohiei, care au acționat sub îndrumarea preoților, la menținerea legăturii dintre preoți și enoriașii parohiei, precum și la distribuirea Sfintei Lumini în seara Învierii, precum și a pungilor cu ”sfintele paști”(pâinea sfințită), iar de Izvorul Tămăduirii la distribuirea Sfintei Aghesme.

Alături de preotul paroh Mircea Uță, au acordat interviuri artista Aneta Stan, enoriașă mai nouă a parohiei noastre, care a vorbit despre activitățile culturale parohiale și Dl.Dr.maior Vladimir Zahiu, enoriaș și membru al Consiliului parohial, care a vorbit despre misiunea socială a Bisericii, despre misiunea efectuată de el la bazale militare NATO din statul african Mali și de la Spitalul modular pentru pacienți bolnavi de Covid-19 de la Otopeni.

Poți viziona filmul apăsând aici !