Duminică 12 septembrie 2021, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, a oficiat Sfânta Liturghie la parohia noastră. Răspunsurile au fost date de către corala Ambroziana, dirijată de teologul Ionuț Postolache. După oficierea slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Veniamin și-a exprimat bucuria de a reveni în comunitatea noastră parohială și de a sluji împreună cu preoții acestei parohii. În continuare a subliniat unele din activitățile pastorale derulate de către parohie în ultimii ani, sub îndrumarea preotului paroh Mircea Uță, fost consilier patriarhal: activități gospodărești, culturale și social filantropice.

Preasfinția sa a apreciat și dorința parohiei noastre de a se înfrăți cu o parohie din cadrul Episcopiei Basarabiei de Sud. Apreciind aceste activități, Preasfinția sa i-a acordat părintelui paroh Mircea Uță Diploma Episcopiei Basarabiei de sud ”pentru contribuția adusă la promovarea culturii și spiritualității creștine”.