
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a oficiat sâmbătă o slujbă de pomenire la Cimitirul „Eroilor Revoluției” din Capitală, la care a participat, la invitația Părintelui Protoiereu Ionuț Bărbulescu și Părintele Cosmin Grigorescu de la parohia noastră.
Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a vorbit despre mărturisirea de credință a celor care au participat la evenimentele dramatice din urmă cu 35 de ani.
„A fost atunci o mărturisire a credinței, aș spune firească, dar totuși neașteptată de la tineri și oameni care, vreme îndelungată, nu mai aveau în mod oficial acces la învățătura Bisericii”, a subliniat ierarhul.
De aceea, a continuat Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, „Biserica a rămas recunoscătoare, pentru că cel mai important cuvânt pe care trebuie să-l avem în minte în aceste zile este rugăciunea, dar și recunoștința”.
De asemenea, pentru a onora memoria celor 286 de victime, a explicat Preasfinția Sa, „Biserica a construit alături unul dintre cele mai frumoase lăcașuri de închinare de după Revoluție, care are ca hram Nașterea Domnului”.
Jertfa lor nu a fost în zadar
Preasfinția Sa a explicat faptul că Biserica păstrează vie memoria celor care s-au jertfit în Revoluția din 1989 prin pomenirea lor continuă la Sfânta Liturghie.
„De atunci până acum, mereu, în altarul acestei biserici se află un pomelnic citit la fiecare Liturghie, pomelnic pe care l-am citit și noi, în forma în care a fost scris în urmă cu 35 de ani”.
„În mod deosebit, se cuvine să înălțăm un gând de rugăciune către Dumnezeu, atât pentru cei care s-au jertfit în decembrie 1989, cât și pentru familiile lor. Am întâlnit aici membri ai familiilor celor îngropați, persoane în vârstă, care nu și-au șters încă lacrimile de pe obraz după ceea ce s-a întâmplat atunci”.
„Jertfa lor n-a fost în zadar, pentru că îi pomenim an de an și ne aducem aminte de ei”, a adăugat Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul.
Foto credit: Basilica.ro / Raluca Ene
Anul acesta se împlinesc 35 de ani de la Revoluția din decembrie 1989, eveniment care a schimbat definitiv istoria națională a României. Astfel, pentru a aduce un omagiu celor care s-au jertfit atunci, Patriarhia Română a decis ca în zilele de 21, 22 și 23 decembrie să fie oficiate slujbe de pomenire.
Aceste zile ne invită la reflecție asupra curajului celor care au luptat pentru o Românie democratică și liberă.
Revoluția a izbucnit la Timișoara în data de 16 decembrie 1989, protestele degenerând în ample manifestări anticomuniste la nivel național, începând cu 21 decembrie.
Pe lângă lozinci, mulți dintre cei care au ieșit în stradă au rostit rugăciuni, cu voce tare sau în taină; acestea au devenit un simbol al speranței și al credinței în momente de cumpănă.
Revoluția din 1989 rămâne un moment unic în istoria recentă a Europei, fiind singura schimbare de regim din Europa de Est marcată de violență, numărând peste 1.100 de morți și răniți.
În urmă cu 5 ani, la împlinirea a 30 de ani de la Revoluția Română, la Palatul Patriarhiei a fost organizată o ședință solemnă dedicată comemorării jertfei eroilor Revoluției din 1989.
„Comemorarea eroilor români din decembrie 1989 ne îndeamnă să preţuim mai mult pe toţi cei care luptă şi lucrează pentru libertatea şi demnitatea poporului român, în orice vreme, dar mai ales când acesta se află în pericol de-a pierde identitatea şi unitatea sa”, transmitea atunci Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
De asemenea, în cadrul fiecărei Sfinte Liturghii, Biserica Ortodoxă Română îi pomenește pe eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și locurile, care s-au jertfit pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, precum și pentru libertatea și demnitatea poporului român.
Această pomenire solemnă reprezintă un act de recunoștință și de rugăciune pentru cei care s-au jertfit pentru idealurile naționale și spirituale.
Este absolut necesar să nu uităm de jurtfa celor care au trecut la Domnul în acele zile și de idealurile pentru care au luptat. Sursa: Basilica.ro









