Bucureşti, 6 decembrie 2004

La data de 20 ianuarie 2002, Parohia Apărătorii Patriei II din Bucureşti a semnat un document numit „Înfrăţirea Ecumenică” cu Parohia catolică S. Angela Merici din Milano. Este vorba despre o actiune importanta în istoria relatiilor ecumenice dintre Biserica Ortodoxa Româna si Biserica Catolica, în procesul de apropiere si unire dintre cele doua Biserici surori.

Acesta infratire a fost posibila în urma vizitei istorice pe care Sanctitatea Sa Papa Ioan Paul II a facut-o în România între 7-9 mai 1999. Ca raspuns la aceasta vizita, Prea Fericitul Parinte Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a efectuat o vizita la Vatican între 7-14 octombrie 2002. Dupa încheierea vizitei la Vatican, Prea Fericirea Sa s-a deplasat la Milano, cu întreaga delegatie a Bisericii Ortodoxe Române care-l însotea. In orasul Sf. Ambrozie, Parintele Patriarh s-a întâlnit cu membrii Comunitatii Parohiale S. Angela Merici din Milano, parohie înfratita cu parohia noastra, prin acest lucru dorind sa atraga atentia ca la nivelul bisericilor locale spiritul ecumenic a început sa vibreze intre crestini în duhul apropierii, cunoasterii reciproce si al iubirii fratesti.

La data de 15 septembrie 2003, Eminenta Sa Cardinalul Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop de Milano a vizitat Parohia noastra. Cu acel prilej, in rezenta celor doua delegatii de ierarhi, preoti si credinciosi ale Bisericii Ortodoxe Romane si Bisericii Catolice, a fost inaugurat noul hram al bisericii parohiale dedicat „Sf. Ambrozie”, ale carui moaste se afla în Bazilica care-i poarta numele din Milano. Asa cum s-a afirmat cu acel prilej de catre Eminenta Sa, parohia noastra este cea dintâi parohie ortodoxa din lume care a luat ca patron si ocrotitor pe acest Mare Sfânt ce a trait în sec. IV-V, în perioada Bisericii Nedespartite. Sf. Ambrozie a devenit astfel un sfânt latin ocrotitor al unei parohii ortodoxe rasaritene latine.

Inaugurarea noului hram al bisericii parohiale a nascut dorinta solicitarii ca o parte a moastelor Sf. Ambrozie sa fie daruite parohiei noastre, spre a fi cinstite dupa randuiala si credinta noastra stramoseasca si de catre credinciosii parohiei noastre. Astfel, la solicitarea parintelui paroh Dr. Mircea Alexa Uta, lucrare sustinuta de interventia exceptionala a Rev. Giuseppe Bettoni, parohul Parohiei S. Angela Merici din Milano, moaste ale Sfântului Ambrozie au fost donate Parohiei noastre de catre Excelenta Sa Erminio de Scalzi, Abatele Bazilicii Sfântului Ambrozie din Milano, pentru a fi venerate si cinstite atat de catre credinciosii parohiei noastre, cat si de cei apartinând Bisericii Catolice din Bucuresti.

Evenimentul aducerii moastelor Sf. Ambrozie cu prilejul noului hram al bisericii noastre parohiale se va derula dupa urmatorul

Program:

  • 6 decembrie 2004, orele 12.00, o delegatie a parohie Aparatorii Patriei II, formata din preotii slujitori insotiti de un numeros grup de enoriasi ai parohiei, se va deplasa la Aeroportul Henri Coanda din Bucuresti pentru a intampina delegatia Bisericii Catolice care va aduce moaste ale Sf. Ambrozie la Bucuresti; la aeroport va fi prezenta si o delegatie a Arhidiecezei Romano Catolice de Bucuresti, condusa de catre E.S.Mons. Corneliu, Episcop Auxiliar insotit de preoti si credinciosi catolici din Bucuresti; se va pleca in procesiune spre Catedrala Patriarhala;
  • 6 decembrie 2004, orele 14.45, Prea Fericitul Parinte Patriarh Teoctist va prini delegatia Bisericii Catolice de la Milano in Palatul Patriarhal si se vor semna documentele de autenticitate si donare a Sfintelor Moaste;
  • 6 decembrie 2004, orele 15.30, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Biserica catolica „Sf. Tereza” din Sos. Oltenitei, unde sfintele moaste vor fi depuse pentru a fi cinstite si de catre credinciosii catolici ai parohiei;
  • 6 decembrie 2004, orele 17.00, procesiunea cu moastele Sf. Ambrozie va ajunge la Parohia Aparatorii Patriei II, unde va avea loc Slujba Speciala de Priveghere la primirea moastelor Sf. Ambrozie; la slujba vor participa ierarhi, preoti si credinciosi apartinand atat Bisericii Ortodoxe Romane cat si Bisericii Catolice din Italia si din Romania;
  • 7 decembrie, între orele 9.30 - 12.00, în prezenta delegatiei Bisericii Catolice de la Milano, va avea loc Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie oficiata de un sobor de preoti si de diaconi, având în frunte un episcop, delegat al Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist.

Sarbatoarea dedicata Sf. Ambrozie se va incheia cu traditionala „agapa frateasca” la care vor fi invitate persoanele si familiile defavorizate din parohie.

Având în vedere importanta evenimentului pe care-l vor trai enoriasii Bisericii noastre, în numele Consiliului Parohial, adresam tuturor invitatia de a participa la acest eveniment in duh de comuniune si iubire frateasca si cu recunostinta adusa Marelui Ierarh.

Preşedintele Consiliului Parohial

Paroh Pr. Dr. Mircea Alexă Uţă