Duminică după oficierea Sfintei Liturghii, părintele paroh Mircea Uță a amintit credincioșilor participanți la sfânta slujbă că la 1 iulie s-au împlinit cinci ani de când părintele conslujitor Cosmin Grigorescu a primit harul preoției și slujește cu râvnă și dăruire credincioșii comunității noastre parohiale. Părintele paroh a amintit în cuvântul său că hirotonia în preot a părintelui Cosmin avut loc chiar în ziua sfinților doctori fără de arginți Cosma și Damian, iar acest lucru nu îl consideră întâmplător, ci ca o lucrare a lui Dumnezeu, care poate a vrut să dea o direcție slujirii preoțești preacucerniciei sale. Slujirile preotului, din punct de vedere teologic, sunt trei: de conducător, de învățător și de sfințitor, însă fiecărui preot Dumnezeu îi rânduiește cel puțin o direcție pe care să o dezvolte pe parcursul slujirii preoțești. Depinde de preot dacă reușește să descopere direcția pe care Dumnezeu i-a rânduit-o și în ce măsură reușește să o împlinească și să înmulțească talantul primit. Alături de preacucernicia sa, a mai arătat preotul paroh, o are pe doamna preoteasă Alina Florentina, una dintre cele mai bune profesoare de limba franceză din Capitală, cu mulți elevi olimpic la franceză. La parohia noastră de mai mulți ani doamna preoteasă acordă meditații gratuite elevilor de limbă franceză, doi dintre aceștia, pregătind actualmente examenul național special de atestare a limbi franceze. Părintele paroh a invitat-o pe podium și pe doamna preoteasă pentru a le arăta credincioșilor o familie de preot fericită și binecuvântată. Din păcate, din fotografia aniversară au lipsit cei trei copii ai lor, care sunt plecați în vacanță la bunici. Urând părintelui Cosmin ani mulți de slujire preoțească în continuare, cu înmulțirea râvnei și a dragostei față de enoriașii pe care este chemat să îi slujească, părintele paroh a oferit în numele comunității parohiale părintelui Cosmin și doamnei preotese Alina Florentina un coș cu flori și a cântat împreună cu toată curtea plină de credincioși tradiționalul: La mulți ani !

În cuvântul de mulțumire, părintele Cosmin a mulțumit preotului paroh pentru grija pastorală pe care o poartă comunității parohiale și în mod special față de preacucernicia sa căruia îi arată grijă părintească și deschidere totală. Părintele a mai arătat că îi este recunoscător lui Dumnezeu că l-a trimis în această parohie cu oameni absolut minunați, cu care a descoperit ce înseamnă rugăciunea, smerenia, simplitatea, jertfa și iertarea. Acestea toate descoperite și cu ajutorul preotului paroh care a încercat mereu să îl ajute ca să crească și să ajungă acolo unde preacucernicia sa își dorește și unde Hristos își dorește. Părintele Cosmin a mai arătat că este fericit că a descoperit aici o familie creștină deosebită, oameni cu caractere diferite, dar complementare, cu care suntem chemați să lucrăm împreună în dragoste. Părintele paroh a spus în predica de astăzi că unii oameni sunt plângăcioși, alții cu zâmbetul pe față. Noi suntem preoți cu zâmbetul pe față, pentru că vrem să le transmitem oamenilor bucuria de a trăi autentic viața de creștin și de a-l avea pe Hristos mereu ca Dumnezeu – prieten. Am trăit în această comunitate momente memorabile: cina prieteniei, festivalul de pricesne, duminica bunicilor, pelerinajele și multe altele. Mulțumesc și preotesei mele Alina care mă susține în toate și susține jertfa mea cu jertfa ei. Și am mai învățat că jertfă faceți și voi, care împreună cu preoții, ridicați această parohie și o așezați acolo unde își dorește Dumnezeu.